Экологічні карти України. Забруднення водойомищ і атмосфери.

Экологічна карта водойомищ України

У січні 2008 року у Водно-інформационном центрі «Музей води» (Київ) вперше були обнародувані результати Дослідження екологічного стану водоймищ України. Дослідження проводилося в рамках всеукраїнської суспільної ініціативи «Чисте джерело», а його ініціатором стало Всеукраїнське риболовецьке суспільне об'єднання (ВРСО) «Громада Рибалок України». 

Для того, щоб отримати об'єктивну інформацію про екологічний стан найбільш популярних водоймищ, до дослідницької роботи були притягнені фахівці Центральної геофизичної обсерваторії ГГС України. Вперше в Україні водоймища досліджувалися виходячи з рибогосподарських нормативів – більш суворих, ніж санітарно-епідеміологічні норми. Лідерами по рівню забруднення виявилися води Сіверського Дінця і Дністра. Також високий рівень забруднення відзначений у водоймищах Львівської, Донецької, Харківської і Луганської областей. Основна причина – промислове забруднення і побутові стоки. 

В ході дослідження застосовувалися три групи методів – радіоекологічні, гідробіологічні і химікоаналітичні. Серед перевірених водоймищ, майже половина може бути віднесена до помірно забруднених. У 25% – перевищені максимальні показники, які допускаються рибогосподарськими нормативами. 

Необхідно відзначити, що рівень радіоактивного забруднення у всіх перевірених водоймищах відповідає показникам, зафіксованим ще до Чорнобильської аварії 1986 років. Це пояснюється розгалуженою мережею більше 63 тисяч річок України. Саме вони забезпечують інтенсивний природний процес самоочищення водних ресурсів. 

Не дивлячись на те, що моніторинги стану водних ресурсів проводяться різними організаціями, результати цих досліджень не оприлюднюються. Суспільна ініціатива учасників проекту і спонсорська допомога дозволили змінити цю ситуацію. Розміщуючи карту на нашому корпоративному сайті, ми хочемо привернути увагу громадськості до одного з базових ресурсів життєдіяльності людини – води.

Екологічна карта водоймів України
Для збільшення натисніть на малюнок
Екологічна оцінка стану повітря та грунту

Карта стану поверхневих вод України

Якість поверхневих вод залежить від поєднання кліматичних і геологічних чинників. 

Основним кліматичним чинником є кількість і частота опадів, а також екологічна ситуація в регіоні. Випадні опади несуть з собою певну кількість нерозчинених частинок, таких як пил, вулканічний попіл, пилок рослин, бактерії, грибкові спори, а іноді і крупніші мікроорганізми. Океан є джерелом різних солей, розчинених в дощовій воді. У ній можна виявити іони хлориду, сульфату, натрію, магнію, кальцію і калія. Промислові викиди в атмосферу також "збагачують" хімічну палітру, в основному за рахунок органічних розчинників і оксидів азоту і сірки, що є причиною випадання "кислотних дощів". Вносять свій внесок і хімікати, вживані в сільському господарстві. 

До геологічних чинників належить структура русла річок. Якщо русло утворене вапняковими породами, то вода в річці, як правило, прозора і жорстка. Якщо ж русло з непроникних порід, наприклад граніту, то вода буде м'якою, але каламутною за рахунок великої кількості зважених частинок органічного і неорганічного походження. В цілому поверхневі води характеризуються відносною м'якістю, високим вмістом органіки і наявністю мікроорганізмів. 

Карта стану поверхневих вод України

Для збільшення натисніть на малюнок

Карта викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря міських поселень

Найбільш всього забруднюють природу об'єкти енергетики, в першу чергу ТЕЦ і ГРЕС. Поглинаючи величезну кількість нафтопродуктів, газу і вугілля, вони викидають в атмосферу мільйони кубічних метрів шкідливих газів, аерозолів, сажі, займають сотні гектарів землі шлаком і золою. 

Іншим джерелом забруднення природи України є транспорт - автомобільний, повітрянтй, водний, залізничний. У всіх великих містах України масова частка забруднення повітря від автотранспорту останнім часом складає 70-90 % від загальної маси забруднення.

Всі джерела, що відносяться до конкретної території підприємства, є стаціонарними джерелами викиду шкідливих речовин (що забруднюють) в атмосферне повітря. 

Стаціонарні джерела викиду шкідливих речовин в атмосферне повітря підрозділяться на два типи:

Під організованим викидом розуміється викид, що поступає в атмосферу через спеціально споруджені газоходи, воздуховоди і труби; під неорганізованим викидом розуміється викид, що поступає в атмосферу у вигляді ненаправлених потоків газу в результаті порушення герметичності роботи устаткування, відсутності або незадовільної роботи вентиляційних систем, місцевих відсмоктувань в місцях завантаження, вивантаження або зберігання сировини, палива, напівпродуктів, продуктів і т.д.

Карта викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря
додаток до карти Карта викидів забруднюючих речовин в повітря
Для збільшення натисніть на малюнок

Карта кислотності атмосферних опадів України

Одна з найгостріших глобальних проблем сучасності і осяжного майбутнього - це проблема зростаючої кислотності атмосферних опадів і грунтового покриву. Райони кислих грунтів не знають засух, але їх природна родючість знижена і нестійка; вони швидко виснажуються і урожаї на них низькі. 

Кислотні дощі викликають не тільки підкислення поверхневих вод і верхніх горизонтів грунтів. Кислотність з низхідними потоками води розповсюджується на весь грунтовий профіль і викликає значне підкислення грунтових вод. Кислотні дощі виникають в результаті господарської діяльності людини,що супроводжується емісією колосальних кількостей оксилів сіри, азоту, вуглецю. 

Ці оксили, поступаючи в атмосферу переносяться на великі відстані, взаємодіють з водою і перетворюються на розчини суміши сірчистої, сірної, азотистої, азотної і вугільної кислот, які випадають у вигляді "кислих дощів" на сушу, взаємодіючи з рослинами, грунтами, водами.

Головними джерелами в атмосфері є спалювання сланцев, нафти, вугілля, газу в індустрії, в сільському господарстві, в побуті. Господарська діяльність людини майже удвічі збільшила надходження в атмосферу оксилов сірі, азоту, сірководня і оксиду вуглецю. Природно, що це позначилося на підвищенні кислотності атмосферних опадів, наземних і грунтових вод. Для вирішення цієї проблеми необхідно збільшити об'єм систематичних представницьких вимірювань з'єднань речовин, що забруднюють атмосферу, на великих територіях. 

Карта кислотності атмосферних опадів
Для збільшення натисніть на малюнок
Карта кислотності атмосферних опадів